“Szwedzka masówka” czy drewniane meble na wymiar?


Meble Drewniane / piątek, Maj 22nd, 2020

Przychodzi taki moment w życiu wielu ludzi, w którym zapada decyzja o kupnie mebli. Prawdopodobnie pierwsze myśli takiej osoby kierują się w stronę ogromnych sklepów wielkopowierzchniowych z wytyczoną ścieżką zwiedzania (ale za to z dobrymi klopsikami w punkcie gastronomicznym).

Zresztą te sceny stały się tak kultowe w życiu większości Polaków, że nie dziwne są takie skojarzenia. Ale istnieje też inna droga – skorzystanie z usług stolarza. Która opcja jest lepsza? Są pewne zalety i wady w obu rozwiązaniach, o których należy pamiętać.

Tekst został przygotowany przez Kaczmarczyk Meble

 

Stolarz stolarzowi nierówny

Najistotniejsza rzecz, którą trzeba sobie uświadomić. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z różnymi fachowcami i ważne jest, by trafić na tego odpowiedniego.

Zanim zdecydujesz się na kogoś, sprawdź jego portfolio, sięgnij po opinie ludzi, którzy skorzystali z jego usług, umów się na rozmowę i przemyśl dobrze, czy chcesz powierzyć temu specjaliście wykonanie tego zadania. Wyposażenie z prawdziwego drewna to długoterminowa inwestycja (o tym jeszcze później), więc jeśli nie chcesz cierpieć przez kolejne lata, patrząc na swoje meble, wykonaj dobry research.

 

Dizajn

Meble wykonywane na przemysłową skalę mają cechę, która jest nierozłączna z czymkolwiek, co jest wytwarzane hurtowo. Mam tutaj na myśli ograniczone możliwości zaprojektowania swojego wymarzonego domowego wyposażenia. Na przykład „szwedzki kolos” oferuje kilka rodzajów szerokości szaf kuchennych, a paleta kolorów jest zmniejszona do kilku/kilkunastu ustalonych barw.

Ciekawą opcją jest skorzystanie z programu do projektowania swoich wnętrz, oferowane przez giganty meblarskie albo zlecenie usług projektanckich tejże firmy. Pamiętajmy jednak, że osoba projektująca będzie i tak korzystać z ograniczonych zasobów.

Jeśli wykonałeś dobry przegląd stolarzy na swoim rynku, powinieneś mieć do czynienia nie tylko z wybitnym twórcą mebli, ale też z dobrym psychologiem dizajnu Razem z takim specjalistą możecie zaprojektować każdy szczegół. Samodzielnie możesz zdecydować: jaki rodzaj drewna zostanie wykorzystany, jakiego będą koloru czy też jaki układ szaf ma być w kuchni.

Można jednak czasami pogubić się w tym wszystkim, dlatego psychologiczne zdolności stolarza będą tutaj pomocne, aby doradzić Ci pewne detale, żeby to wszystko ze sobą współgrało.

 

Bezkresna możliwość patrzenia na ręce stolarzowi (Wrr…)

Meble z fabryki mają to do siebie, że nie jesteś w stanie śledzić procesu ich tworzenia. Oczywiście, masz wgląd we wszystkie informacje np. jakie to jest drewno (często płyta wiórowa), ale nie dowiesz się już kto dokładnie odpowiadał za jego tworzenie. Jest to istotne dla osób, które cenią sobie „meble z duszą”.

Sytuacja ma się trochę inaczej, gdy zamawiamy meble u stolarza. Od złożenia zamówienia do finalnego zakończenia projektu, możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje. Możesz codziennie odwiedzać (zawracanie gitary) swojego stolarza i zadawać mu różne kontrolne pytania (wścibskość), a gdy przyjeżdża na montaż z gotowym meblem, możesz z nim spędzić cały dzień, patrząc mu na ręce (o Boże…).

Oczywiście, powyższy tekst to tylko groteskowy opis tego, jak czasami wygląda taka współpraca. Jeśli chcesz „poczuć” proces twórczy, to współpraca ze stolarzem jest dla Ciebie. Pomyśl, że w Twoich meblach może być zaklęta cząstka człowieczeństwa, charakter profesjonalisty oraz Twoja inwencja. To zmienia postać rzeczy. No i łatwo jest też rozliczyć fachowca z jego pracy…

 

Techniczne sprawy, czyli „Ło panie, kto to Panu tak…”

Meble hurtowe bardzo często wykonywane są z płyt wiórowych. Jest to taka kanapka wykonana z kleju i drobnych kawałków drewna, które zostały sprasowane pod dużym ciśnieniem. Zaletą takiego rozwiązania jest odporność na naprężenia związane ze zmianą wilgotności powietrza.

Nie możemy jednak pozwolić sobie na wiele rzeczy. Rzeźbienie w takim materiale jest niemożliwe, a łączenia śrubowe po jakimś czasie luzują się.

 

Jak wygląda lakierowanie mebli w fabryce?

 

Meble z prawdziwego drewna „pracują”, gdy zmienia się wilgotność powietrza (zwiększają się szpary, a nawet może dojść do pęknięcia jakiegoś elementu). Jednak sprytny stolarz potrafi poradzić sobie z tą wadą, korzystając z różnych technik wytwórczych i wtedy mamy do czynienia z wieloma zaletami.

Drewno naturalne jest jak plastelina, z którym można bardzo dużo zrobić (np. schody ze zjeżdżalnią).

 

Meble, które przeżyją Ciebie, Twoje dzieci i wnuki…

Jeśli termin gwarancji jest jakimś wyznacznikiem trwałości wyposażenia, to meble z naturalnego drewna są zdecydowanym zwycięzcą. Na internecie możemy łatwo sprawdzić czas gwarancji mebli hurtowych. Najdłuższy to 25 lat.

Stolarz wykonujący solidne meble może spokojnie dać dożywotnią gwarancję… Ba! Jeśli będą użytkowane normalnie, to myślę (a mogę założyć się o 100zł), że spokojnie przeżyją kilka pokoleń. Straszne, co nie?

 

A ekologia?

Meble wykonywane z naturalnego drewna na indywidualne zamówienie, które przeżyją kilka pokoleń kontra masowo produkowane meble z gwarancją na kilkanaście lat? Proste.

 

Zapytaj jeszcze o opinię swój portfel

Niestety meble zamówione u stolarza są droższe. Dużo zależy od stopnia skomplikowania, ale jest to około 10-30% więcej. Zatem przed zdecydowaniem się na takie kupno, zapytaj fachowca o wycenę, która często jest darmowa i przeanalizuj jej wynik z domowym budżetem.

Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja na długie lata i może się okazać, że przeznaczenie większej kwoty teraz, spłaci nam się w przyszłości ogromną satysfakcją.

 

Niebieska, czy czerwona pigułka?

Kupno mebli można porównać do kupowania samochodu, domu, czy wyboru imienia dla dziecka. To jest coś, co zostaje z nami na długie lata, czasami na całe życie. Warto podejść do tego tematu profesjonalnie i przemyśleć bardzo uważnie swoje decyzje.

My zachęcamy gorąco do skorzystania z usług lokalnego fachowca. Tak samo jak niektórzy ludzie projektują swoje domy od A do Z i nazywają to ciekawą przygodą, również i zamówienie mebli u stolarza może być takim doświadczeniem.

Dla nas zamówienie drewnianych mebli na wymiar zawsze będzie wyborem czerwonej pigułki .

Tekst został przygotowany przez Kaczmarczyk Meble

5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz